Emails

 

Administration
Jennifer M. Warren– Principal
Alyssa Quina– Assistant Principal
Pio Rizzo– Assistant Principal
 
School Resource Officer
Corporal Elders
 
Guidance
Rene Martinez-Manfort – Year 1 Counselor
Sara Bailey-Year 2 Counselor
Gaylene Gay-Year 3 Counselor
Laurie Stahl– Secretary
 
Clinic
Christin Mackling-Nurse
Erika Williams– Clinic Assistant
 
MYP Coordinator
Becky Cardinale
 
LDC
Kristen Fuqua
 
 
Arts
Veronica Steiner– Art
Heather Fultz– Band & Chorus
Jennifer Abramovitz – Art
Kendra Holyoke– Drama
Nicole James – Dance
 
Design
Kelly Bonin– Agriculture
Rita Coppin– Culinary
Kim Saavedra– Graphic Arts
Andy Olson– Technology
 
Language Acquisition
Maria Fernandez– Spanish
Carla Torres -Spanish
Alexia Martinez-Nieto – Spanish 
Delma Bauza-Spanish
Nancy Barbara– American Sign Language (Virtual Lab through Pasco eSchool)
  
Physical and Health Education
Sean Craven
Lisa Savage
Jacob Tavo
Jennifer Craven – Athletic Director
 
 
 
Math- Year 1
 Elizabeth Baska
Rachel Poppert
 
 
Math- Year 2
Alex Schneiderman
Chelsea Taylor
 
 
Math- Year 3
Charlene Brown
Paige Roland
Sylvia Giella
 
Math Advanced
Eila Alholinna-Meusling
 
 
Office Staff
Darlene Harris– Bookkeeper
Cheyenne McMunn – Data Entry
Sandra Dinehart– Principal Secretary
Gina Marchica– Registrar
Melissa Dunn– Secretary 
 
Media/Technology
Kristen Fuqua –
Learning Design Coach
Michelle Kennon
Media/Technology Assistant
Language & Literature- Year 1
Brittany Nelson
Jennifer Crissey
Annette Worley

Language & Literature- Year 2
Tricia Amedy
Jamie Fromm
Jennifer Ippolito

Language & Literature- Year 3
Desirae Krell
Casey Barrett
Pamela Peters
Science- Year 1 
Lauren Cherpock
Thomas Newman
Robin Lash
 
Science- Year 2
Cherri Pippin
Raisa Polk
Sarah Symanski
Anna Teston
 
Science- Year 3
Connie Gourley
Andrew Polak
Alyse Dewitt Buckalew
Exceptional Student Education
Geralyn Perchard– VE
Patsy Little– PI
Aileen Gocek– VE
Cindy Goldsworthy – VE
Stacy Reddic– VE
Jennifer Craven– VE
David Starkey – VE
 
Instructional Assistants
Nilsa Calabria-Seda– ESOL
Ramona Duran – Student Discipline
 
Individuals & Society-Year 1
Christinia Davis
Alyssa Keyser
Michael TroutIndividuals & Society-Year 2Lauren Cooper
Victor Kodish
Troy MooreIndividuals & Society-Year 3
Manuel Menendez 
Joshua WeaverJessica Wilkinson-Gray
Reading
Kimberly Marshall
Aileen Gocek
 
 
 
 
Student Support
Lewis Mazzone– School Psychologist
Christine Ketterer– Speech/Language Pathologist
Christina Cristofaro– Social Worker
Cathy Bennett– Social Work Para
Margaret Fink-SSAP/Course Recovery
Mia Greenhow– SSAP/Course Recovery
 
 
S.I.T.
Yolanda Bermudez– Data Entry
Michelle Barthel– Social Worker
– Social Worker
Custodial Staff
David Kawa – Plant Mgr.
Michael Martin – Asst. Plant Mgr.
Jose Argueta – Custodian
George Budulanovic – Custodian
Andy Olson – Custodian
Judy- Custodian 
 
 
 
Cafeteria Staff
Crystal Hadley – FNS Manager
Joyce Gilmore – FNS Asst. Manager
Joann Barker – FNS Production Assistant
Carolyn Hilerio – FNS Assistant
Carolyn Crenshaw – FNS Assistant
Denise Terololas– FNS Assistant
TBA – FNS Assistant